8b756b5482633368534e26b1eb578748

over 9 years ago, Ali allahjani asked a question

سلام.میخواستم بدونم گوهر خانم که مادر عبدالحسین خان تیمورتاش بوده،دختر یارمحمدخان سهام الدوله بوده است؟ و دوم اینکه آیا سرور السلطنه که همسر تیمورتاش بوده، دختر خازن الملک است؟
نوه های نیرالدوله
6cb35def22b85f67eb3dc3ee422fe30f
WWQI Admin replied over 9 years ago
بله. نام مادر عبدالحسین تیمورتاش گوهر سلطان خانم و نام شوهر وی کریم داد سالار معزز است. نام پدرگوهر خانم را نداشتیم و اگر مطمئن هستید اضافه می کنیم. نام همسر اول تیمورتاش سرور السطنه بود و دختر خازن الملک بود.
Ali allahjani replied over 9 years ago
بسیار سپاسگزارم خانم نجم آبادی گرامی. بنده مشغول پژوهش در بیوگرافی مرحوم تیمورتاش هستم و از این منظر به اطلاعاتی از این دست خیلی نیاز دارم. تا آنجا که من متوجه شدم، گوهر خانم مادر تیمورتاش، دختر سهام الدوله بجنوردی بوده است و آنها از طوایف کرد ساکن در خراسان هستند مثل شادلوها و زعفرانلوها.سرتیپ کریم دادخان هم پیشکار و نوکر سهام الدوله بوده است. از طرفی سرورالسلطنه دختر خازن الملک بوده و خود خازن الملک حسابدار و پیشکار نیرالدوله حاکم خراسان بود.(نیرالدوله از اعقاب فتحعلیشاه) و با دختر نیرالدوله بنام شمس السلطنه ازدواج کرده که حاصل این ازدواج سرورالسلطنه بوده است اگر چنانچه شما یا دیگر دوستان اطلاعاتی دیگری دارند خوشحال میشوم که با من هم در میان بگذارند....
71a0cabff0aeca09d38f1bed278736cf
Azadeh Tajpour replied over 9 years ago
با تشکر از این اطلاعات. بنا بر اطلاعاتی که ما به دست آورده‌ایم، سرورالسلطنه دختر خازن الملک بوده است، اما براساس یکی از منابع خانوادگی (از مجموعه ای مرتبط با شمس السلطنه)، مادر او نه شمس السلطنه بلکه همسر دیگر خازن الملک، زرین کلاه خانم، بوده است که در جوانی فوت کرده است.
همچنین گوهر سلطان خانم دختر فرج اله خان شاد لو ذکر شده است.
چنانچه اطلاعاتی که به دست آورده اید با اینها متفاوت است، لطفا ما را هم در جریان بگذارید تا تصحیحات لازم را انجام دهیم. در ضمن، با تشکر فراوان از بیوگرافی عبدالحسین تیمورتاش، آیا اجازه داریم که از این متن برای بیوگرافی او در سایت با ذکر نام شما به عنوان منبع استفاده کنیم؟
سلام. بله حتما استفاده کنید و بنده خوشحال خواهم شد.از بابت اطلاعات شما درباره خانواده تیمورتاش سپاسگزارم. اما یک مطلب را متوجه نشدم و آن اینکه آیا زرین کلاه خانم هم دختر نیرالدوله حاکم خراسان بوده یا نه؟
سپاسگزارم
خیلی ممنون، به گفته یکی از خانواده های مربوط به این چند مجموعه زرین کلاه خانم دختر عضدالملک بوده ولی در بیوگرافی ای که شما فرستاده اید ، سرورالسلطنه خواهرزاده عضدالملک ذکر شده. لطفا اگر اطلاعات بیشتری به دست آوردید که این مناسبات روشن تر شود ما را هم در جریان بگذارید. . به گفته یکی از این منابع همسر دوم خازن الملک دختر مجدالدوله بوده که نمیدانیم بر این اساس تعداد همسران سه تا بوده یا بعضی از این اطلاعات صحیح نیست. خازن الملک خازنی پدر سرورالسلطنه و سردار مقصود معرفی شده و فرزند حاج رحيم خان خازن الملك خزانه دار دربار ناصر الدين شاه و شاهزاده نير قدسيه خواهر شاهزاده نير الدوله . شمس السلطنه هم فرزند سلطان حسین میرزا نیرالدوله است.
والا منم گیج شدم...اما در همین سایت ذکر شده که سرور السلطنه دختر شمس السلطنه بوده است، کاشکی ایران تیمورتاش زنده بود. ولی من با منیژه تیمورتاش نوه مرحوم تیمورتاش در ارتباط هستم باید از او بپرسم
سلام خانم آزاده گرامی امروز موفق شدم با خانم منیژه تیمورتاش تماس بگیرم و ایشان لطف کردند و اطلاعات موثقی درباره موضوع مورد بحث ما به من دادند. این اطلاعات از قرار زیر است 1- مادر سرور السلطنه، زرین کلاه خانم نام دارد که همسر اول خازن الملک بوده و در جوانی فوت کردند 2- زرین کلاه خانم و شاهزاده نیرالدوله حاکم خراسان، دختر خاله و پسرخاله یکدیگر بودند منبع: گفتگوی بنده با خانم منیژه تیمورتاش ( نوه مرحوم عبدالحسین خان تیمورتاش ). تهران- پاریس، 20 مهرماه 1393 خورشیدی
سلام، خوشحالم که این موضوع روشن شد و خیلی ممنون که به ما هم اطلاع دادید. در صفحه افراد.
ما مادر سرورالسطنه را همان زرین کلاه خانم لیست کرده ایم، اگر جای دیگری هست که شمس السطنه آورده شده لطفا بگویید تا تصحیح کنیم. با تشکر دوباره، آزاده
 http://www.qajarwomen.org/fa/people/1233.html

سلام، چون اطلاعات جدید مربوط به مادر سرورالسلطنه بعد از ایجاد ایتم ها در سایت به ما داده شده بود، توضیح این ایتم ها هنوز حاوی اطلاعات قدیمی بود که با تذکر شما متوجه آن شدیم و آن ها را هم تصحیح کردیم. البته این تصحیحات ، در سری بعدی به روز کردن سایت دیده خواهند شد باز هم خیلی ممنون از تذکر شما.

To comment on this question, please sign in.