E13cd03ef5810fed972c3022dabf0ec6

about 8 years ago, monire sadeghi asked a question

خواجگان حرمسرا در دوره قاجار فعالیت ها عملکرد و تبارشناسی
بسیار مایل به همکاری پژوهشی در زمینه تاریخ زنان در دوره قاجار هستم

46d2514492d703978dd6113673dd5c21
Ashkan Rezvani Naraghi replied almost 8 years ago
سلام یکی از منابعی که برای مطالعه نقش خواجگان حرم سرا مفید است تعداد انگشت شمار از کتابهای خاطراتی می باشد که توسط زنان در دوران قاجار نوشته شده اند. از این بین من دو کتاب را مطالعه کرده ام و در لابلای متن به موارد متعددی از اشاره به خواجگان در دربار و خانه های اشراف برخورد کردم. کتاب اول خاطرات تاج السلطنه و کتاب دوم خاطرات مونس الدوله می باشند. همین طور، کتاب دوستعلی خان معیرالممالک با نام یادداشتهایی از زندگانی خصوصی ناصرالدین شاه میتواند مفید باشد. به ویژه وقتی وی از کودکی خود و حضورش در حرمسرا صحبت میکند
D40be1ef390d544ce324d3dc7273dc4f
Manouchehr Abdi replied over 7 years ago
عزیزخان خواجه یکی از خواجگان دربار ناصرالدینشاه بود که بواسطه صورت و سیرت نیک، ثروتی بهم زد و متمول شد تا جایی که عمارت سرخه حصار را از عزیزالسلطان خرید. چهارراه عزیزخان در خیابان حافظ به نام وی است، چرا که در آنجا کاروانسرا و املاک و مستغلاتی داشته است. در سال 1305 خورشیدی که از دنیا میرود، تمام املاک و اموالش را در اختیار رضاشاه گذاشته و ایشان نیز دستور میدهند این املاک در راه توسعه آموزش و بهداشت کشور بکار رود. بدین ترتیب عمارت سرخه حصار تبدیل به بیمارستان مسلولین میشود و هنوز هم به نام بیمارستان شهید لواسانی در منطقه سرخه حصار در شرق تهران فعال است

To comment on this question, please sign in.